Online romány na blozích jako budoucnost literatury?
Lis 18th, 2009 by Nogard
Na úvod trochu suše definice jednoho pojmu, který budeme později používat, aneb co to je crowdsourcing. Tímto pojmem označujeme činnost, kdy se nějakého úkolu, práce, ujme místo zaměstnance nebo externího dodavatele komunita lidí. Ideálním prostředkem pro crowdsourcing je samozřejmě internet a bývá využíván například pro testování webů, zpracovávání velkého množství dat (i formou hry) a podobně.
Zajímavým využitím crowdsourcing je pak literatura. Již dříve jsme mohli takovéto pokusy o využití komunity pro tvorbu příběhu vidět například na některých diskuzních fórech, kde text vznikal jako jednotlivé navazující věty či odstavce, kdy každá tato část byla samostatným příspěvkem v diskuzi a autoři příspěvků se střídali.
Asi nejznámějším příkladem literárního crowdsourcing u nás je Blogový román Michala Viewegha, který je publikován na iDnes – první kapitolu zde napsal právě jmenovaný renomovaný spisovatel a další kapitoly jsou vybírány z těch, které zašlou čtenáři. Ke dnešnímu dni již od začátku srpna vyšlo sedm čtenářských kapitol.
Román vycházející na blogu už ale existuje na českém internetu mnohem déle – jedná se o Příběh strýčka Martina, který vychází již více než rok.
Autorkou je slečna Veronika (i když někteří spekulují o tom, zde se za ní neskrývá nějaké známější jméno či dokonce skupina autorů) a její román se rozvíjí od vzpomínání na strýčka Martina, který „sice nebyl z rodiny, ale byl jako rodina“, až v mysteriozní dobrodružný příběh zavádějící nás do historie našich zemí. S trochou nadsázky by se dalo říci, že zde vzniká něco na způsob české Šifry mistra Leonarda. Příběh strýčka Martina každopádně doporučuji k přečtení, ideální se samozřejmě začít od začátku nebo si stáhnout zatím publikované kapitoly přehledně v PDF.